Actions

Your Voice, Your Vote: Georgia 2020 Primary Election Results

default.png
Posted at 5:43 PM, Jun 09, 2020
and last updated 2020-06-12 12:07:02-04

GEORGIA (WTXL) - Polls opened at 7 a.m. on Tuesday for Georgia's Primary Election and, if you haven't already voted, you can surely expect some changes due to the coronavirus.

New this year: There's a huge increase in paper ballots received by mail. So far, the state has already set a new record with more than 1.2 million early voters.

Below is the latest on election results (Names with an asterisk [i.e. *] by it are incumbents):

PRESIDENT:

Democratic

  • WINNER: Joe Biden - 83.6% of votes
  • Bernie Sanders - 10.3% of votes

1,608 of 2,633 precincts reporting

Republican

  • Donald Trump* - Unopposed

U.S. SENATE

Democratic

  • Sarah Riggs Amico - 13.2% of votes
  • Marckeith DeJesus - 4.7% of votes
  • James Knox - 5.1% of votes
  • Tricia McCracken - 3.4% of votes
  • Jon Ossof - 48.6% of votes
  • Maya Smith - 10.3% of votes
  • Teresa Tomlinson - 14.8% of votes

2,461 of 2,633 precincts reporting

Republican

  • David Perdue* - Unopposed

U.S. HOUSE

District 1 - Democratic

  • Joyce Griggs - 46.3% of votes
  • Lisa Ring - 42% of votes
  • Barbara Seidman - 11.7% of votes

District 1 - Republican

  • Buddy Carter* - 80.2% of votes
  • Danny Merritt - 17.1% of votes
  • Ken Yasger - 2.7% of votes

District 2 - Democratic

  • Sanford Bishop* - Unopposed

District 2 - Republican

  • Vivian Childs - 47.6% of votes
  • Don Cole - 52.4% of votes

District 8 - Democratic

  • Lindsay Holliday - Unopposed

District 8 - Republican

  • Vance Dean - 6.1% of votes
  • Danny Ellyson - 4.4% of votes
  • Austin Scott* - 89.5% of votes

STATE SENATE

District 7 - Democratic

  • No race

District 7 - Republican

  • Tyler Harper* - Unopposed

District 8

  • No primary. Treva Gear (DEM) will face Russ Goodman (REP) in November

District 11 - Democratic

  • No race

District 11 - Republican

  • Dean Burke* - Unopposed

District 12 - Democratic

  • Freddie Sims* - 74% of votes
  • Edward Ball - 26% of votes

District 12 - Republican

  • Tracy Taylor - Unopposed

District 13 - Democratic

  • Mary Egler - 57% of votes
  • Ruenett Melton - 43% of votes

District 13 - Republican

  • Carden Summers* - 55% of votes
  • Spud Bowen - 45% of votes

STATE REPRESENTATIVES

District 154

  • No race; Winfred Dukes* (REP) already won seat

District 155

  • No primary; Lethia Kittrell (DEM) will face Clay Pirkle* (REP) in November

District 170

  • No primary; Andre Oliver (DEM) will face Penny Houston* (REP) in November

District 171

  • No race; Joe Campbell* (REP) already won seat

District 172

  • No race; Sam Watson* (REP) already won seat

District 173

  • No primary; Booker Gainor (DEM) will face Darlene Taylor* (REP) in November

District 174

  • No race; John Corbett* (REP) already won seat

District 175

  • No race; John LaHood* (REP) already won seat

District 176

  • No race; Evans Primus Jr. (DEM) will face James Burchett* (REP) in November

District 177

  • Dexter Sharper* (DEM) - 2,126 votes
  • Alvin Payton Jr. (DEM) - 1817 votes

All precincts reporting

COUNTY RACES

Baker County - Board of Commissioners, Elmodel

  • Constance Hobbs* (DEM) - 63.79% of votes
  • Trudie Spears (DEM) - 36.21% of votes

Baker County - Board of Commissioners, Newton

  • Vann Irvin* (DEM) - 75.63% of votes
  • E. Maxine Chavis (DEM) - 24.37% of votes

Berrien County - County Commissioner, District 4

  • Robert Griner (REP)* - 63.70% of votes
  • Mellisa Watson (REP) - 36.30% of votes

Berrien County - Sheriff

  • Ray Paulk* (REP) - 90.82% of votes
  • Nathan Hall (REP) - 9.18% of votes

100% precincts reporting

Brooks County - County Commissioner, District 4

  • Myra Exum* (REP) - 70.30% of votes
  • Philip Cantrell (REP) - 7.89% of votes
  • Donald Turner (REP) - 21.80% of votes

Brooks County - Judge of Probate Court

  • Elizabeth Garrette - 24.44% of votes
  • David Monds - 18.45% of votes
  • Kathy Shiver - 30.42% of votes
  • Teva Spray - 26.69% of votes

Brooks County - Sheriff

  • Mike Dewey* - 92.23% of votes
  • Michael Sanders - 7.77% of votes

Clinch County - Board of Commissioners, Post 2

  • Chad Brown* - 72.92% of votes
  • Charlie Stewart - 27.08% of votes

Clinch County - Board of Commissioners, Post 3

  • Roger Metts* - 69.65% of votes
  • J.E. Witherspoon III - 30.35% of votes

Clinch County - Board of Commissioners, Post 5

  • Henry Moylan* - 67.79% of votes
  • David Watson - 32.21% of votes

Clinch County - Sheriff

  • Raymond Peterson* - 44.01% of votes
  • John Davis - 15.98% of votes
  • Thomas Kennedy - 7.02% of votes
  • Stephen Tinsley - 32.99% of votes

Colquitt County - Board of Commissioners, District 4

  • Mike Boyd - 72.50% of votes
  • Brab Young - 27.50% of votes

Colquitt County - County Commissioner, District 6

  • Johnny Hardin* (REP) - 82.83% of votes
  • Gary Rogers (REP) - 17.17% of votes

Colquitt County - Probate Judge

  • Wes Lewis - 75.75% of votes
  • Donald Davis - 24.25% of votes

19 of 19 precincts reporting

Decatur County - Sheriff

  • Wiley Griffin* (DEM) - 65.45% of votes
  • David Cutchin (DEM) - 34.55% of votes
  • John Kirkus (REP) - Unopposed

Early County - Chairman, County Commission

  • Adam Askew (REP) - 33.69% of votes
  • Hank Jester (REP) - 66.31% of votes
  • Richie Smith (DEM) - Unopposed

Early County - Board of Commissioners, District 2

  • Jeffery Haynes Sr.* (DEM) - Unopposed
  • Kyle Moore (REP) - Unopposed

Early County - Sheriff

  • William Price (DEM) - 74.88% of votes
  • Donald Bryant (DEM) - 25.12% of votes
  • Paul Chandler Jr. (REP) - Unopposed

Echols County - County Commissioner, Post 1

  • Louie Culpepper Jr. (REP) - 38.06% of votes
  • Bobby Walker (REP) - 61.94% of votes

Echols County - County Commissioner, Post 2

  • Stanley Corbett* (REP) - 71.14% of votes
  • Larry Fender (REP) - 28.86% of votes

Grady County - County Board of Commissioners, District 1

  • June Knight* (REP) - 0% of votes
  • Richard Jordan (REP) - 0% of votes
  • Ralph Harris (DEM) - 100% of votes

Grady County - County Commission, District 3

  • Keith Moye* (REP) - 75.46% of votes
  • Celina Sholar (REP) - 24.54% of votes

Grady County - County Commission, District 4

  • La'Faye Copeland* (REP) - 100% of votes
  • Charles Renaud (REP) - 100% of votes

Grady County - Sheriff

  • Harry Young* (REP) - 49.54% of votes
  • Steve Clark (REP) - 37.02% of votes
  • Duke Donaldson (REP) - 8.66% of votes
  • Jared Evans (REP) - 4.78% of votes
  • Donald Thomas (DEM) - 100% of votes

Lanier County - County Commission, District 3

  • Susan Bowling* (REP) - 77.26% of votes
  • Lindsay Gutierrez (REP) - 22.74% of votes

Lanier County - Sheriff

  • Charles Norton* (DEM) - Unopposed
  • Kenton Moore Jr. (REP) - Unopposed

Miller County - County Commissioner, District 1

  • Jeff Adkinson (REP) - Unopposed
  • Cristene Edwards (DEM) - Unopposed

Miller County - County Commissioner, District 5

  • Jerry Bush* (DEM) - Unopposed
  • Ladon Calhoun (REP) - Unopposed

Miller County - Sheriff

  • Scott Worsley* (DEM) - 69.72% of votes
  • Hollis Smith (DEM) - 30.28% of votes
  • Richard Morgan (REP) - Unopposed

Thomas County - County Commissioner, District 2

  • Moses Gross* (DEM) - Unopposed
  • Marshall Berman (REP) - Unopposed

Thomas County - Sheriff

  • R. Carlton Powell* (DEM) - Unopposed
  • Joey Blackburn (REP) - Unopposed

Tift County - County Commissioner, District 3

  • Lee Turner (REP) - 40.21% of votes
  • Paul Webb (REP) - 59.79% of votes

Seminole County - Donalsonville Mayor

  • Mitzy Moye - 240 votes
  • Ronald Johnson - 593 votes