(WTXL) - It's an important election for Georgia's local county government, state representatives and a new governor.
The primary elections narrow the field of candidates in the same party and frequently decide who the nominee will be in the general election.
Voting only takes a few minutes and polls are located in many convenient locations. This link provides Georgia residents with the locations of voting places.
The offices and the candidates contesting to fill them are below:
Federal offices
House of Representatives - 1st Congressional District:
(All or portions of Clinch, Echols, Lowndes Counties)
House of Representatives - 2nd Congressional District:
(All or portions of Baker, Calhoun, Clay, Crisp, Decatur, Dooly, Dougherty, Early, Grady, Lee, Miller, Mitchell, Quitman, Randolph, Seminole, Stewart, Sumter, Terrell Counties)
House of Representatives - 12th Congressional District:
(All or portions of Coffee County)
- Eugene Yu - Republican
- Francys Johnson - Democratic
- Rick Allen - Republican
- Robert Ingham - Democratic
- Trent Nesmith - Democratic
State offices
Governor:
- Brian Kemp - Republican
- Clay Tippins - Republican
- Hunter Hill - Republican
- L.S. "Casey" Cagle - Republican
- Marc Urbach - Republican
- Michael Williams - Republican
- Stacey Abrams - Democratic
- Stacey Evans - Democratic
Lieutenant Governor:
- David Shafer - Republican
- Geoff Duncan - Republican
- Rick Jeffares - Republican
- Sarah Riggs Amico - Democratic
- Triana Arnold James - Democratic
Secretary of State:
- Brad Raffensperger - Republican
- Buzz Brockway - Republican
- David Belle Isle - Republican
- Dee Hawkins-Haigler - Democratic
- John Barrow - Democratic
- Josh McKoon - Republican
- Rakiem "RJ" Hadley - Democratic
Attorney General:
Commissioner of Agriculture:
Commissioner of Insurance:
- Cindy Zeldin - Democratic
- Janice Laws - Democratic
- Jay Florence - Republican
- Jim Beck - Republican
- Tracy Jordan - Republican
State School Superintendent:
- John Barge - Republican
- Otha E. Thornton Jr. - Democratic
- Richard Woods - Republican
- Sam Mosteller - Democratic
- Sid Chapman - Democratic
Commissioner of Labor:
Court of Appeals:
District 173:
(All or portions of Decatur, Grady, Thomas Counties)
- Darlene Taylor - Republican
- Twitty Titus - Democratic
District 175:
(All or portions of Brooks, Lowndes, Thomas Counties)
- Coy Reaves - Republican
- John Lahood - Republican
- Treva Gear - Democratic
County offices
Berrien County:
County Commissioner, Post 2
- Gregg McCellan - Republican
- Randy Luke - Republican
- Ronnie Gaskins - Republican
Brooks County:
County Commissioner, District 1
- Rhett Rowe - Republican
- Tom Eggers - Republican
County Commissioner, District 2
- Jason Grady - Republican
- Michael Spray - Republican
- Patrick Folsom - Republican
Clinch County:
Clinch County Board of Commissioners, Post 1
- Cecil Barber - Democratic
- Kenton McLaine - Democratic
Clinch County Board of Education, Post 4
- Charlie Mae Cross - Democratic
- Doreen Oliver Johnson - Democratic
Colquitt County:
County Commissioner, District 1
- Barbara Lewis Jelks - Democratic
- Darius "Coach" Dawson - Democratic
- James Weeks - Democratic
- Jeron Bridges - Democratic
- Stacey L. Williams - Republican
- Susie Magwood-Thomas - Democratic
County Board of Education, District 5
- Charlton Tyler - Non-Partisan
- Patrica "Pat" Anderson - Non-Partisan
Decatur County:
County Commissioner, District 1
- George Anderson - Democratic
- James "Jim" Meredith - Republican
County Commissioner, District 6
- Oliver Sellers - Republican
- Pete Stephens - Democratic
Board of Education, District 6
- Eric Worthington - Non-Partisan
- Marvin Van Thomas - Non-Partisan
Echols County:
Board of Commission, Post 3 Special
- Kenneth Petty - Non-Partisan
- Robert Martin III - Non-Partisan
Grady County:
County Commissioner, District 2
- Ray Prince - Republican
- Susan T. White - Republican
Board of Education, District 2
- Derrick Majors - Non-Partisan
- Robbie Chaplin - Non-Partisan
Lanier County:
Board of Commissioners, District 1
- Benny "Peter" Ryan - Democratic
- Paul Brockington - Republican
Board of Commissioners, District 2
- Hank Smith - Republican
- Harold Simpson - Republican
Member of the school board, District 3
- Jessica Gaskins Mills - Republican
- John "Jay Jay" Strickland - Republican
- Phillip C. Connell - Republican
Member of the school board, District 4
- Danny Fender - Republican
- Ronnie A Ganas Jr. - Republican
Lowndes County:
County Commissioner, District 2
- Aaron Strickland - Democratic
- Scott "Scottie" Orenstien - Republican
School board, District 3
- Brian K. Browning - Non-Partisan
- Erin Price - Non-Partisan
School board, District 1
- H. Michael Davis - Non-Partisan
- Willie Harris - Non-Partisan
School board, District 2
- Eric Johnson - Non-Partisan
- J.R. Rogers - Non-Partisan
- Walter Byrd - Non-Partisan
Miller County:
County Commissioner, District 2
- Jayme Smith - Republican
- Kreg Freeman - Republican
County Commissioner, District 4
- Clyde Jinks - Republican
- Matt Chase - Republican
- Niki Masters Nixon - Republican
Board of Education, District 2
- Bob Eldrige - Republican
- Charles Avery - Republican
- Vic C. Fleet - Republican
Mitchell County:
County Commissioner, District 1
- Alvin Sapp - Democratic
- Benjamin Hayward - Democratic
County Commissioner, District 3
- Reggie Bostick - Republican
- Tony McKinney - Democratic
County school board, District 6
- Barbara Burns Reddick - Non-Partisan
- Willie "Sneak" West - Non-Partisan
Seminole County:
County Commissioner, District 2
- Shelia Williams - Democratic
- Shonjala Moore - Democratic
Board of Education, District 1
- Jamaca Coachman - Democratic
- Spencer Stewart - Republican
Thomas County:
County Commissioner, District 1
- Geoffrey A. Espy - Democratic
- Jeremy G. Rich - Democratic
Board of Education, District 1
- Kimberly Edwards Brown - Democratic
- Nancy Hiers - Republican
Tift County:
County Commissioner, District 1
- Donnie Hester - Democratic
- Raymond Teal Sr. - Democratic
County Commissioner, District 3
- Robert Setters - Republican
- Tony McBrayer - Republican
County Commissioner, District 4
- Jamie Cater - Republican
- Jonathan Cassell - Republican
- Ronald Norman - Republican
- Stan Stalnaker - Republican
County Commissioner, District 6
- Greg Wood - Republican
- Lester Potts - Republican
County Board of Education, District 4
- Jamie Hill - Republican
- Richard Golden - Republican
County Board of Education, District 5
- Jarrett Haswell - Republican
- Sam Wright - Republican
County Board of Education, District 6
- Jimmy Cargle - Republican
- Jo Windom - Republican
- Rusty Harrelson - Republican